Meny
Stäng
Våra sajter
Tillbaka till menyn

Finalister genom åren

Här kan du se pristagare och finalister genom åren som gått av Mack-SM.

2019

1:a plats: Viktor Lind med “Kål me Morot”
2:a plats: Cornelia Malm med “Grantopp”
3:e plats: Gabriel Olsson med “Pea PowerPlant”

Övriga finalister:
Jeanette Ekerås med “SOS”
Frida Brolin med “Pumpalicios”
Stina Olovsson med “Celiakis Veggi Wrap”
Sandra Granström med “Välkommen ut!”
Marika Karlsson med “September”

 

2018

1:a plats: Mikaela Fischerström med “Mack-Gyver”
2:a plats: Viktor Lind med “Macka Beta Best”
3:e plats: Tomas Persson med “SmakExplosion”

Övriga finalister:
Erica Andersson med “Gimmechurri!”
Emma Laiti med “Renklämma 2.0 med twist”
Ronja Sander med “Orange is the new good!”
Lilian Sagerfors med “Gutt Tugg!”

 

2017

1:a plats: Sandra Lindbom med “Local hero”
2:a plats: Maria Nyström med “DuraBilly”
3:e plats: Tomas Persson med “Hickory-drömmar”

 

2016

1:a plats: Frida Lundh med “Japan tur & retur”
2:a plats: Lotta Svensson med “Småland 2.0”
3:e plats: Nina Sandström med “Skärgårdsbris”

 

2015

1:a plats: Johan Blidberg med ”Susedalen”
2:a plats: Petter Oscarsson med ”Höstäpplen”
3:e plats: Ebba Waldenström med ”En världsomsegling”

 

2014

1:a plats: Lotta Svensson från Jönköping med ”Småländsk Idyll”
2:a plats: Sara Lidell från Rättvik
3:e plats: Morgan Stockhaus från Simrishamn

 

2013

1:a plats: Mattias Vogel med ”Glöd på bröd”
2:a plats: Marine Berggren med "Svea"
3:e plats: Sara Johansson med ”Saras smakfestival”

Övriga finalister:
Christin Gustafsson med ”Höstmacka med touch av sweet chili"
Maria Lakatos med ”Skogens konung med herr kantarell”
Elin Lindqvist med ”Skogens goda”
Emelie Wallin med ”Gyllene Eco”
Frida Åhl med ”Det svarta guldet”

 

2012

1:a plats: Sara Wennerström med "Rendröm”
2:a plats: Pia Frederiksen med ”Solhälsning från Jämtland”
3:e plats: Malin Larsson med ”Chèvre Italia”

Övriga finalister:
Lennart Ahlenius med ”Rödingklämma med hjortronyoghurt”
Moa Gustafsson med ”Solhagas Viltmacka”
Susanne Jalker med ”Nordpolens smäck”
Jenny Roshage med "Roshages lyxlunch”
Louise Tubbin med ”Bernards laxiga drömwrap”

 

2011

1:a plats: Elisabeth Johansson med ”Lantliv”
2:a plats: Erik Brännström med ”Vilda kocken”
3:e plats: Ulrika Magnusson Sundqvist med ”Sur-Jämt”

Övriga finalister:
Lennart Ahlenius med ”Skidåkarn”
Helena Egerhag med ”Stigs sötnötsröra med brie”
Susanne Jalker med ”Smala Sussie”
Sara Johansson med "Grilla mig och gilla mig”
Petra Kringstad med ”Tullis kanalgrova”
Emma Olsson med ”Emmas favorit”
Tilda Stenvi med ”Eldig rostbiffskuse”

 

2010

1:a plats: Bodil Boström med ”Vindelforsen”

 

2009

1:a plats: Nina Johansson med ”Ninas Laxbräck”

 

2008

1:a plats: Jennie Strömberg
2:a plats: Bodil Boström
3:e plats: Martina Alm